موزاییک کاری

موزائیک‌کاری (به انگلیسی: Tessellation) به معنی پرکردن یک صفحه با مجموعه‌ای از اشکال هندسی است، به نحوی که این اشکال نه برهم برآیند و نه شکافی بین‌شان ایجاد شود. مفروش‌سازی می‌تواند تنها بخشی از سطح یک صفحه، یا دیگر سطوح هندسی را در بر بگیرد. تعمیم موزائیک‌کاری به بعدهای بالاتر (higher dimensions) نیز ممکن است سطح‌آرایی موزاییکی پیوسته در کارهای هنری موریس اشر نمود می‌یافت و در تمام طول تاریخ هنر، چه در آثار معماری و چه در هنر نوگرا به چشم می‌خورد.

محتویات

۱ انواع موزاییک از لحاظ شکل و ظاهر
۱.۱ موزاییک سیمانی
۱.۲ موزاییک سنگ دار
۱.۳ موزاییک شیاردار
۱.۴ موزائیک شسته
۱.۵ موزائیک پلاکی
۲ مواد تشکیل دهندهٔ موزاییک
۳ نحوه نصب موزائیک
۴ سطح‌آرایی موزاییکی در فضاهای دیگر
۵ جستارهای وابسته
۶ منابع

انواع موزاییک از لحاظ شکل و ظاهر
موزاییک سیمانی

موزاییکی که در سطح رویه فاقد سنگ‌دانه‌های تزئینی است و تنها دارای شیار و طرحهای ساده است.
موزاییک سنگ دار

موزاییکی است که در سطح رویهٔ آن از سنگ‌های تزئینی استفاده شود و برحسب اندازه و قطر دانه‌های سنگی قابل مشاهده به ۵ دسته تقسیم می‌شوند.
موزاییک شیاردار

موزاییکی است که در سطح رویه آن به اشکال مختلف دارای فرورفتگی و برجستگی بوده و به عنوانه فرش کف پیاده‌رو و محوطه استفاده می شود.
موزائیک شسته

موزائیکی است که در سطح آن دانه‌های شن به صورت برجسته نمایان است.
موزائیک پلاکی

موزائیکی است که در سطح رویه آن مصالح ساختمانی سخت و صیقل پذیر وجود دارد و اندازه این سنگها برحسب ابعاد موزائیک متفاوت است و به صورت صاف ساخته می‌شود.[۱]
مواد تشکیل دهندهٔ موزاییک

۱) سیمان (سیمان سیاه، سیمان سفید)

۲) آب

۳) ماسه (شن، ماسه بادی)

۴) ریگ‌های رنگی

۵) پودر سنگ

۶) رنگ‌های افزودنی
نحوه نصب موزائیک

۱. سعی شود نصب موزائیک در آخرین مراحل ساختمان انجام پذیرد (پس از گچکاری، اجرای سقف کاذب و…) تا زیبایی کف فرش شده توسط گچ و مواد دیگر از بین نرود.

۲. نحوه نصب موزائیک در کف و نما از سه طریق قابل اجرا می‌باشد:

نصب با ملات ماسه و سیمان
نصب با ملات نرم سیمان و خاک سنگ
نصب چسب کاشی

۳. موزائیک‌های تولیدی ۱۰۰٪ گونیا و بدون تلورانس ابعاد می‌باشد. به همین منظور حتماً بدون درز نصب گردند و یا به صورت ۴×۴ و ۲×۴ فرش شوند.

۴. جهت زیبایی بیشتر می‌توانید با برش‌هایی از موزائیک و یا با استفاده از رنگ‌های مختلف آن و بکار بردن نوارهای برنزی، طرح زیبایی رادر کف اجرا نمائید.

۵. با توجه به سطح صیقلی موزائیک از نظر ساب، حتماً موزائیک بدون پستی و بلندی نصب شوند تا دیگر نیاز به ساب مجدد نداشته باشند. با این عمل علاوه بر زیبائی هزینه اجرا نیز کاهش می‌یابد.

۶. پس از نصب، دوغاب نرمی روی موزائیک‌ها پخش نموده و قبل از خشک کردن آن را سریعاً جمع‌آوری نمائید تا شفافیت موزائیک‌ها از بین نرود و تا ۴۸ ساعت از رفت و آمد روی موزائیک خودداری شود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.